Školní parlament 2019 – 2020

Školní parlament (ŠP) pracuje na naší škole ve spolupráci s vedením školy. Existence žákovské samosprávy podporuje rozvoj demokratických principů v praxi a aktivní podíl žáků na chodu školy.

Podporuje zodpovědnost žáků za vlastní vzdělávání. Zástupci školního parlamentu se pravidelně setkávají se svými koordinátory na pracovních schůzkách, na nichž přednášejí návrhy a připomínky od svých spolužáků ke vzdělávacímu procesu, školnímu prostředí, vzájemnému soužití. Náplní práce školního parlamentu jsou i další akce, které pořádají pro své spolužáky, učitele a přátele školy.

Školní parlament předkládá podněty, otázky a návrhy vedení školy i pedagogům. Je prostředkem pro přenos informací a rozvíjení spolupráci mezi všemi třídami. Zároveň se snaží o naplňování cílů školy v oblasti osobnostní a sociální výchovy, etické výchovy a výchovy demokratického občana.

Stanovy ŠP

1. Na začátku školního roku jsou zvoleni svými spolužáky dva zástupci do ŠP.
  2. Svoji funkci zastávají po dobu jednoho školního roku.
  3. V případě nutnosti může být zástupce třídy nadpoloviční většinou svých spolužáků odvolán a na jejich místo zvolen jiný třídní zástupce.
  4. Zvolený člen je povinen se pravidelně zúčastňovat všech řádných i mimořádných jednání ŠP, v případě nutnosti se omluvit.
  5. Každý člen ŠP má za povinnost pravdivě informovat své spolužáky o průběhu jednání, o projednávaných problémech a rozhodnutích, ke kterým ŠP dospěl.
  6. Rozhodnutí ŠP jsou pro všechny žáky závazná.
  7. ŠP nebude zasahovat do školních záležitostí, jejichž rozhodování je v pravomoci ředitele školy. Rozhodnutí ředitele školy a vedení školy bude respektovat.
  8. Členové ŠP mají právo dotazovat se všech učitelů či vedení školy na nejasnosti spojené s výukou a provozem školy a na jejich případné řešení, spolupodílí na řešení problémů školy.
  9. Žáci, učitelé a veřejnost jsou informováni pomocí nástěnky i školních webových stránek.
  10. Členové ŠP mají právo nepřijmout zástupce, který by mohl narušit práci a nereprezentoval by svých jednáním dobré jméno ŠP.

Kompetence ŠP

Parlament může:

– vznášet dotazy týkající se školních záležitostí

– podávat návrhy na zlepšení činnosti školy a na její vybavení

– vyjadřovat se k chodu školy

– se podílet na zlepšení spolupráce mezi učiteli a žáky, školou a rodiči

– pomáhat při akcích pořádaných školou a při zviditelnění školy na veřejnosti

Pravidla chování ve ŠP:

1. Jsme součástí jednoho týmu.
  2. Nebojíme se vyjadřovat své názory.
  3. Respektujeme názory všech.
  4. Snažíme se řešit školní problémy.
  5. Snažíme se o přátelskou atmosféru ve škole.
  6. Zúčastňujeme se všech schůzek parlamentu.
  7. Předáváme spolužákům nezkreslené informace.
  8. Připravujeme pro svoje spolužáky zajímavé akce.

CÍLE ŠP:

1. Zprostředkovat výměnu informací mezi žáky, učiteli, vedením školy a zaměstnanci školy, zajišťovat zpětnou vazbu.
  2. Zlepšovat spolupráci mezi všemi články školního života.
  3. Předcházet negativním jevům jako jsou šikana, ubližování druhým, ničení majetku školy.
  4. Připomínat dodržování školního řádu a spolupodílet se na rozvíjení klimatu školy.
  5. Pomáhat při organizaci chodu školy, řešit připomínky a návrhy žáků, spolupodílet se na akcích školy.
  6. Připravovat a organizovat činnosti, které navrhnou žáci jednotlivých tříd, zejména kulturní a sportovní akce a jejich vyhodnocování.
  7. Podporovat přátelské vztahy mezi žáky, mezi třídami, vzájemnou pomoc a respekt.
  8. Vést žáky k zodpovědnosti.
  9. Prezentovat svoji práci na webových stránkách školy.

Plán akcí školního parlamentu 2019 – 2020:

ZÁŘÍ             seznamovací schůzka,  seznámení s plánem akcí, fotografování

akce Ukliďme Zeleneč a okolí

ŘÍJEN         výtvarná soutěž „Podzim“

LISTOPAD   ochrana ptactva – výzdoba oken

PROSINEC   Adventní setkání se seniory – středa 4. 12.

beseda s Ditou Horochovskou – středa 11. 12.

LEDEN         tradiční turnaj ve vybíjené

ÚNOR

BŘEZEN       setkání se školním parlamentem ZŠ Škvorec