Menu Zavřeno

Vzpomínky pamětníků ze Středního Polabí ožijí díky audio a video reportážím žáků ZŠ

Ve čtvrtek 17. února od 16 hodin se v Kině Brandýs nad Labem uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky dvanácti pamětníků z Brandýsa nad Labem, Líbeznic, Zelenče, Odoleny Vody a Úval, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se ve Středním Polabí konal již podruhé, se zapojilo celkem dvanáct žákovských týmů ze sedmi základních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Stará Boleslav, ZŠ Na Výsluní, ZŠ Palachova, ZŠ Zeleneč, ZŠ Líbeznice, ZŠ Odolena Voda a ZŠ Úvaly. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v druhé polovině února. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Kateřiny Mlynářové rozmanité spektrum pamětníků i žákovských zpracování.

Děti zpovídaly například pamětníka Svatopluka Baumana, jehož rodina pomáhala členům výsadku Anthropoid, v důsledku čehož byli jeho rodiče transportování do Terezína a popraveni v Mauthausenu. Dále dlouholetou skautskou vedoucí v Líbeznicích Evu Červenkovou, která se podílela na obnově Skauta v roce 1968 či pamětnici z Brandýsa Sylvii Kroupovou jejíž život byl ovlivněn životem tatínka, olympionika skifaře Josefa Straky, který byl od r. 1949 politicky perzekuován.

Výsledné videoreportáže, audioreportáže či animace žáků je možné prohlédnout si na webu Příběhů našich sousedů: https://www.pribehynasichsousedu.cz/stredni-polabi/stredni-polabi-2021-2022/.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Martin Hůrka (historik), Petr Kukal (novinář), Karla Temrová (pedagožka) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybere tři vítězné projekty. Prezentace, kterou bude v Kině Brandýs na adrese Karla Tájka 100/2, 250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav moderovat Zdeňka Tichá, je přístupná veřejnosti.

Za naši školu vzpomínky pana Milana Ence na události posledních dní druhé světové války v Zelenči, pod vedením pana učitele Mgr. Petra Suchánka, zpracovali žáci Nikola Hradecká, Jonáš Čákora a Tadeáš Vejtasa. 17. února je v Kině Brandýs nad Labem čeká veřejná prezentace, a my jim budeme držet pěsti, aby se svou prací v tomto úžasném projektu uspěli. Pokud i Vás toto téma zajímá, přijďte je také podpořit.

Posted in Archiv Školní rok 2021/2022