Menu Zavřeno

Putovní výstava České stopy ve Skotsku na chodbě naší školy

Dvě hodiny a dvacet čtyři minut po půlnoci 29. prosince 1940 seskočili na svých padácích nedaleko obce Nehvizdy Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jména, která by měl znát každý Čech. Na svou misi se připravovali ve Skotsku. Ale ani v nejmenším nebyli sami. Celkem bylo na území Protektoratu Böhmen und Mähren vysláno 98 mužů. Právě působení a výcvik českých vojáků pro speciální operace za druhé světové války mapuje na celkem devíti plátnech výstava, kterou od dnešního dne na následující dva týdny hostí s laskavým svolením Památníku Lidice chodba hlavní budovy naší zelenečské školy. Ze srdce rádi jsme totiž využili iniciativy a nabídky, se kterou přišel zelenečský amatérský badatel pan Antonín Šubrt, který právě zapůjčení výstavy zprostředkoval. Kromě samotné nosné myšlenky a spojení právě s osmdesátým výročím operace Anthropoid naši pedagogové využijí i česko-anglickou textaci pro rozvoj hned několika kompetencí. Výstava tak nezůstane jen u výuky historie, ale svůj odkaz ponese i v předmětech, jakými jsou výchova k občanství či anglický jazyk.

Posted in Archiv Školní rok 2021/2022